Перейти до вмісту

Глосарій

Білок, що має дві важливі функції. З одного боку, його велика кількість сприяє тому, що рідина, яка міститься в крові, залишається в кровотоці і не проникає через артеріальні стінки в оточуючі тканини. З іншого боку, це важливий транспортний білок для різних речовин. Серед інших, багато ліків, але також вільних жирних кислот і гормонів пов'язані з альбуміном і транспортуються в крові по всьому організму. Рівень цього білка надає інформацію про загальний харчовий стан пацієнта.

Варіант процедури перитонеального діалізу, що підтримується апаратом і зазвичай проводиться вночі.

Знижена здатність транспортувати кисень до крові, вимірюється як знижений вміст гемоглобіну в крові.

Речовини (наприклад, гепарин), які запобігають згортанню крові.

Пряме хірургічне з’єднання між артерією (кровоносна судина, що переносить кров від серця до тіла) і веною (кровоносна судина, що переносить кров до серця) на передпліччі пацієнта. Це з’єднання утворює велику кровоносну судину з посиленим кровотоком, забезпечуючи доступ для гемодіалізу. Відповідний судинний доступ є необхідною умовою гемодіалізу.

Пристрій, за допомогою якого можна точно виміряти склад людського організму та його рідинний статус, а отже, і визначити рівень надмірної гідратації у діалізних пацієнтів.

Сухий бікарбонатний концентрат для онлайн виробництва рідкого бікарбонатного концентрату, що використовується при бікарбонатному гемодіалізі за допомогою наших апаратів гемодіалізу систем ONLINEplus серії 4008 та 5008.

Екологічно чистий матеріал для виготовлення плівки, трубок та інших компонентів для перитонеального та гострого діалізу. Biofine® підлягає переробці та не містить ПВХ.

Речовина в еритроцитах, яка розносить кисень по всьому організму.

Метод лікування діалізних пацієнтів, коли кров пацієнта витікає за межі тіла через одноразові лінії крові в спеціальний фільтр - діалізатор. Діалізний розчин виводить відходи та зайву воду, а очищена кров вливається пацієнту. Процес контролюється гемодіалізним апаратом, який перекачує кров, додає антикоагулянти, регулює процес очищення та контролює перемішування розчину діалізу та швидкість його проходження через систему. Зазвичай пацієнт проходить три процедури на тиждень, тривалістю від трьох до шести годин кожна.

Гемодіафільтрація - це процес, який поєднує гемодіаліз та гемофільтрацію. Теоретичною відправною точкою для поєднання цих двох процесів є той факт, що низькомолекулярні речовини, такі як сечовина та креатинін, переважно видаляються шляхом дифузного транспортування, наприклад, при гемодіалізі, тоді як більші молекули мають бути видалені переважно конвективним транспортуванням, як при гемофільтрації. При гемодіафільтрації (ГДФ) загальна кількість виведених токсинів вища, ніж в окремих процесах, оскільки конвекція та дифузія не поєднуються, а працюють паралельно і впливають одна на одну. Для гемодіафільтрації використовуються більш проникні синтетичні мембрани ("високопоточні діалізатори") з найкращими показниками ультрафільтрації. Як і при гемофільтрації, ультрафільтрат замінюється стерильним розчином (замісним розчином) у гемодіафільтрації.

Тип лікування пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю, який не використовує діалізний розчин. Розчини видаляють за допомогою конвективних сил для фільтрації плазмової води через напівпроникну мембрану. Замісна рідина використовується для заміни об’єму, видаленого фільтруванням.

Універсальна антикоагулянтна речовина, яка вводиться під час гемодіалізу для пригнічення згортання крові.

Підвищений рівень глюкози в крові (цукру) внаслідок нездатності організму ефективно використовувати глюкозу. Як основний регуляторний гормон в метаболізмі цукру, для контролю цього стану зазвичай використовується інсулін.

Форма замісної ниркової терапії, при якій напівпроникна мембрана - при перитонеальному діалізі очеревини пацієнта, при гемодіалізі - мембрана діалізатора - використовується для очищення крові пацієнта.

Спеціальний фільтр, що використовується в гемодіалізі для видалення токсичних речовин, відходів метаболічних процесів і надлишку води з крові. Діалізатор іноді називають «штучною ниркою».

Рідина, що використовується в діалізі для виведення відфільтрованих речовин та зайвої води з крові.

Гормон, який стимулює вироблення еритроцитів.

Європейська клінічна база даних для забезпечення якості діалізного лікування. База даних фіксує дані лікування пацієнтів на діалізі і дозволяє ефективно порівняти якість лікування окремих діалізних клінік.

Продукт із вмістом заліза для лікування анемії, що виникає внаслідок дефіциту заліза у діалізних пацієнтів. Прикладом є продукт Venofer.

Терапевтична система гемодіафільтрації (ГДФ). За допомогою HighVolumeHDF замісний об’єм при конвективному транспорті вищий, ніж при ГДФ. Останні дослідження підтверджують, що лікування за допомогою HighVolumeHDF значно покращує виживаність пацієнтів порівняно зі звичайними методами діалізу.

Розширення варіантів терапії для ефективнішого впливу на кістково-мінеральний обмін у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю. Кальциміметики вводять, коли щитовидна залоза гіперактивна, як це часто буває у діалізних пацієнтів. Кальциміметики також позитивно впливають на рівень кальцію в кістках.

Гнучка трубка, що вставляється хірургічним шляхом через шкіру в кровоносну судину або порожнину для транспортування рідини в організм або з нього. При перитонеальному діалізі застосовують катетер для вливання діалізного розчину в черевну порожнину і повторного його виведення. При гемодіалізі катетер може використовуватися як судинний доступ для діалізної процедури. У цьому випадку катетер зазвичай вставляють у верхню порожнисту вену або, іноді, стегнову вену.

Клітини крові, що захищають організм людини від інфекції. Вони пов’язані з алергічними реакціями і руйнують пошкоджені, старі або мертві клітини в організмі.

Клітини крові, що відповідають за транспортування кисню. Вони виробляються еритропоетином, гормоном, що утворюється в нирках.

Складний процес, під час якого кров утворює тверді згустки. Це важлива частина гемостазу, завдяки якій пошкоджена стінка судин покривається фібриновим згустком, який зупиняє крововилив і допомагає відновити пошкоджену судину. Порушення згортання крові може призвести до посилення крововиливу та/ або тромбозу та емболії. Під час діалізного лікування згортання крові пригнічується антикоагулянтами, такими як гепарин.

Рідина, що циркулює в організмі, складається з плазми та клітин (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити тощо). Основна функція крові - транспортувати кисень, поживні речовини та гормони до клітин та виводити відходи (наприклад, вуглекислий газ та сечовину). Кров також регулює водний і електролітний баланс і допомагає боротися з забруднюючими речовинами, як частина імунної системи.

Показник для оцінки якості лікування. Він обчислюється шляхом ділення продукту кліренсу сечовини (К) та тривалості лікування (час діалізу, т) на швидкість фільтрації певних токсинів (об'єм розподілу сечовини у пацієнта, V).

Напівпроникний бар'єр в діалізаторі для відділення крові від діалізного розчину.

Нирки розташовані в задній частині черевної порожнини, по одній з правого і лівого боку хребта. Ці життєво важливі органи мають довжину приблизно від 10 до 12 см і важать кожен близько 160 грам. Нирки забезпечують регульований кислотно-лужний баланс, фільтруючи виділення та виробляючи сечу. Приблизно 1700 літрів крові зазвичай проходять через нирки дорослої людини кожні 24 години.

Гостра втрата ниркової функції. Залежно від ступеня важкості втрати функції нирок, може знадобитися переривчасте діалізне лікування. На відміну від хронічної ниркової недостатності, діаліз може допомогти повністю відновити роботу нирок у багатьох пацієнтів.

Постійна недостатність нирки (кінцева ниркова недостатність), що є наслідком повільної та прогресуючої остаточної втрати функції нирок (більше не відбувається детоксикація організму) протягом декількох років. Оскільки ниркова функція не може бути відновлена, пацієнта необхідно лікувати за допомогою ниркової замісної терапії, наприклад трансплантації нирок або діалізу. Хронічна ниркова недостатність супроводжується тривалими ускладненнями, такими як ниркова анемія, гіпертонія та інші серцево-судинні проблеми, а також захворювання кісток, втрата апетиту та недостатнє харчування.

Метод діалізного лікування з використанням очеревини пацієнта, тобто тканини, яка покриває внутрішню поверхню черевної порожнини та органів черевної порожнини, як діалізуючої мембрани для очищення крові. Стерильний діалізний розчин вводиться та виводиться за допомогою катетера, що хірургічно імплантується в черевну порожнину пацієнта. Розчин абсорбує токсини і зайву воду. Більшість методів лікування підтримуються апаратом, циклером, іта проводяться пацієнтами вдома або на роботі кілька разів на день або протягом ночі.

Полімер (пластик), що використовується для виробництва мембран діалізатора. Він характеризується надзвичайною термостійкістю, хімічною стійкістю та сумісністю з кров’ю.

Метод лікування, при якому діалізний розчин замінюють вручну, як правило, чотири рази на день.

Кількість пацієнтів, які страждають певним захворюванням протягом визначеного періоду.

Система трубок, що з'єднує кровообіг пацієнта з діалізатором під час діалізу.

Система для наших гемодіалізних апаратів серії 4008 і 5008 для виконання он-лайн гемодіафільтрації та гемофільтрації. «Он-лайн» означає, що діалізний апарат автоматично виробляє інфузійний розчин для лікування. Онлайн-метод - це безпечна, зручна в користуванні, ресурсозберігаюча та економічна альтернатива готовим інфузійним розчинам у пакетах.

Автоматизована система перитонеального діалізу, що пропонує повний спектр варіантів перитонеального діалізу, а також максимум безпеки та комфорту для пацієнта, лікаря та медперсоналу. Порівняно з попередніми моделями, sleep•safe harmony, що був представлений у звітному році, є ще простішим в експлуатації та пропонує індивідуальні рішення для задоволення потреб пацієнта.

Рекомбінантні ЕРО людини, що стимулюють еритропоез (ЕПР), що зазвичай призначають пацієнтам на діалізі, які страждають на анемію.

Хірургічна процедура імплантації нирки від донора.

Фосфатні сполучні зв’язують надлишок фосфату, отриманого через їжу всередині кишківника. Надлишок фосфату зазвичай виділяється здоровими нирками. Цей процес фільтрації може бути частково замінений у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю шляхом діалізу. Занадто багато фосфату в крові може спричинити численні несприятливі наслідки, такі як захворювання кісток, проблеми із щитовидною залозою та кальцифікація судин. PhosLo, OsvaRen або Velphoro (PA21) - приклади фосфатних сполучних для пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю.

Інноваційний пристрій з технологією PIN (автоматична система закриття лінії для усунення ризику забруднення під час від’єднання від систем перитонеального діалізу) для автоматизованого перитонеального діалізу, що продається виключно в США. Циклер Liberty автоматично регулює обмін використаного та свіжого розчину для діалізу. Він оснащений сучасним насосним механізмом, простий у налаштуванні, а також має вбудоване програмне забезпечення для управління даними про пацієнтів.

ШКФ вказує на об’єм рідини, яку нирки фільтрують із крові за хвилину (первинна сеча). Вона становить від понад 90 мл/ в у здорових нирок (стадія 1) до менше 15 мл/хв (стадія 5), коли необхідний діаліз або трансплантація нирки. Особи з хронічною нирковою недостатністю (ХНН) 4 стадії мають розвинене ураження нирок (ШКФ від 15 до 29 мл/хв); велика ймовірність, що цим пацієнтам найближчим часом буде потрібен діаліз або трансплантація нирки.

Стадії хронічної ниркової недостатності за даними Національного ниркового фонду США:

1 стадія - ураження нирок при нормальному або підвищеному ШКФ ≥ 90 ШКФ (мл/хв / 1,73 м2)
2 стадія - незначне зниження ШКФ 60 – 89 ШКФ (мл/хв / 1,73 м2)
3 стадія - помірне зниження ШКФ 30 – 59 ШКФ (мл/хв / 1,73 м2)
4 стадія - значне зниження ШКФ 15 – 29 ШКФ (мл/хв / 1,73 м2)
5 стадія - ниркова недостатність < 15 (або діаліз) ШКФ (мл/хв / 1,73 м2)