Перейти до вмісту

Варіанти діалізних процедур пацієнтам із захворюваннями нирок

Пацієнт із онуком на озері

Дізнайтеся, яка процедура вам підходить, і обговоріть свої варіанти з вашим лікарем

Якщо вам потрібен діаліз, ви можете обрати місце лікування. Для багатьох пацієнтів лікування може бути інтегровано у їхнє повсякденне життя вдома, тоді як інші вважають за краще лікуватись у діалізній клініці.

Типи лікування

Якщо ваші нирки відмовляють, вам доступні три основні види замісної терапії:

  • гемодіаліз,
  • перитонеальний діаліз, 
  • трансплантація.
     

Усі три види замісної ниркової терапії успішно використовуються в усьому світі.

Гемодіаліз (ГД)

Лікар розмовляє з пацієнтом
Процедура гемодіалізу

Гемодіаліз - це лікування, при якому кров фільтрується поза тілом за допомогою діалізного апарату. Під час гемодіалізу кров відбирається з судини і пропускається через синтетичний фільтр, який називається діалізатором. У цьому діалізаторі кров очищується перед поверненням у тіло, тому цей діалізатор є так звана "штучна нирка".

Гемодіаліз, як правило, проводять щонайменше чотири години три рази на тиждень, як правило, в діалізному відділенні. Альтернативою діалізного лікування на базі клініки, є лікування у звичному середовищі вдома. Різні типи домашнього діалізу дозволяють пацієнтам адаптувати лікування до свого розпорядку дня. Однак у кожного типу лікування є свої складності.

Пацієнт отримує лікування за допомогою гемодіалізу
Коли гемодіаліз є найкращим варіантом

З сучасними діалізними апаратами зазвичай вам потрібно три сеанси гемодіалізу на тиждень, тривалістю мінімум чотири години. В цей час пацієнтів підключають до діалізного апарату.

Це досить примітний факт: діалізний апарат намагається за дванадцять годин на тиждень досягти того, що роблять здорові нирки цілодобово, день у день. Роблячи правильні кроки, ми разом можемо допомогти вам вести максимально здорове життя.

Перитонеальний діаліз (ПД)

Пацієнт під час діалізу в медичному центрі
Перитонеальний діаліз

Перитонеальний діаліз називають так тому, що під час процедури кров фільтрується через очеревину (перитонеум) - мембрану, що вистеляє стінки черевної порожнини. У порожнині зберігається діалізна рідина, і фільтрація відбувається через всю площину очеревини. Токсини і надлишок рідини транспортуються крізь перитонеальну мембрану впродовж певного часу - т.з. часу витримки.

Постійна трубка, або катетер, вставляється в порожнину очеревини. Через нього діалізну рідину подають у порожнину і залишають для насичення зайвими речовинами із крові. За деякий час рідину дренують у порожній мішок і замінюють на свіжу. Цей процес заливання та зливання проводять вручну кілька разів впродовж дня. Також він може відбуватися автоматично вночі за допомогою циклера (апарата для перитонеального діаліза). У будь-якому випадку ви маєте бути здатними провести цю процедуру та бути впевненими, що впораєтесь.

Зображення процедури перитонеального діалізу
Для кого підходить перитонеальний діаліз?

Бувають випадки, коли перитонеальний діаліз може бути кращим варіантом. Але у багатьох випадках це медично обґрунтоване рішення. Наприклад, якщо у вас є деякі захворювання серця або судин. Через обмежений судинний доступ, перитонеальний діаліз зазвичай є вибором для лікування маленьких дітей. Вибір діалізу в домашніх умовах також дозволяє дітям продовжувати навчання в школі.

Трансплантація

Лікар розмовляє з пацієнтом
Трансплантація нирки

Трансплантація нирок передбачає імплантацію здорової нирки від одного донора, живого або померлого, людині з хронічною хворобою нирок. Отримання нової нирки - це не зцілення від хвороби нирок, а лікування. Багато пацієнтів із хронічною хворобою нирок є придатними кандидатами на трансплантацію. Але не всі.

Якщо ви хочете дізнатися більше про трансплантацію як варіант лікування, першим кроком є обговорення особистої ситуації з вашим нефрологом. Нефролог оцінює ваше здоров'я та стан нирок перед тим, як надати рекомендації. Якщо ваш нефролог робить висновок, що ви будете хорошим кандидатом на трансплантацію, вам, вірогідно, буде потрібно пройти обстеження та здати аналізи. Тоді ваш лікар може внести вашу кандидатуру у національний список очікування трансплантації, щоб отримати нирку від померлої особи, або знайти сумісного живого донора.

Малюнок пересадженої нирки
Зробити правильний вибір

Трансплантація - це надзвичайно особиста тема - така, якій слід приділяти і час, і думки. Можливо, слід розпочати із розмови з нефрологом про вашу ситуацію. Якщо ви обоє погоджуєтесь, що трансплантація - це хороший варіант, ви завжди можете потрапити до списку очікування, якщо у вас немає живого донора, при цьому маючи можливість добре все обдумати. Розмова з іншими про переваги та недоліки трансплантації може допомогти вам прийняти рішення про те, що є найкращим для вас.

Місця лікування

Діаліз можна проводити в лікарні, медичному закладі або вдома. Гемодіаліз та перитонеальний діаліз можуть бути проведені або в медичному закладі, або у звичному домашньому оточенні. Діаліз у центрі дає впевненість у тому, що лікарі та доглядачі будуть контролювати ваші регулярні сеанси, які зазвичай проходитимуть 2-3 рази на тиждень у клініці. Домашній діаліз дає вам можливість завершити лікування діалізом більш гнучко в тому місці, і в той час, що вам найкраще підходять, залишаючи вам більше часу на ваші улюблені справи.

Пацієнт під час проведення діалізу в медичному центрі
Діаліз у медичному центрі

При гемодіалізі використовується діалізатор (фільтр) з апаратом для гемодіалізу, а при перитонеальному діалізі використовується очеревина з діалізною рідиною для очищення крові. У діалізному центрі чи лікарні медичний персонал підготує, виконає та проконтролює ваше лікування.

Гемодіаліз у центрі зазвичай проводиться три рази на тиждень і триває приблизно 4–5 годин на кожен сеанс, плюс час у дорозі до центру та з нього.

Пацієнт відпочиває вдома
Гемодіаліз у домашніх умовах

ГемодіалПісля налаштування та навчання, процедуру гемодіалізу можна самостійно проводити вдома за графіком, призначеним лікарем.

 

Перитонеальний діаліз (ПД) в домашніх умовах

ПД використовує власну перитонеальну мембрану вашого тіла в області живота як фільтр для очищення крові. Ця процедура досить м’яка та може самостійно проводитись удома або в дорозі. Лікування ПД, як правило, проводиться щодня та інтегрується в активне життя за місцем, якому ви надаєте перевагу.

Дізнайтеся більше про різні форми діалізу та обговоріть, який із цих варіантів найбільш підходить для вас зі своїм лікарем.

Ваше життя. Ваше лікування. Ваші варіанти.

Догляд за пацієнтами, що лікуються вдома

Fresenius Medical Care, світовий лідер у галузі діалізу, пропонує надійні та перевірені діалізні продукти за найвищими стандартами.
Ми пропонуємо наступні послуги та підтримку пацієнтів на курсах домашнього лікування (залежно від місцевої доступності та законодавства):

  • Доставка додому
  • Навчальні матеріали для пацієнтів
  • Життя з довідником з домашнього лікування
  • Варіанти для нирок: пояснення варіантів діалізу
  • Інсталяція вдома
  • Технічне обслуговування домашніх пристроїв
  • Дослідження задоволеності пацієнтів
  • Клініки NephroCare
  • Послуги з транспортування для діалізних пацієнтів

Часті питання про діаліз

Чи вилікується моя нирка, в разі отримання діалізу?
Діаліз - це процедура, яка може замінити дві найважливіші функції нирок: видалення зайвої води з тіла та видалення зайвих продуктів (відходів), які накопичились у крові.
Діаліз не є панацеєю.

Чи повинен я припинити працювати?
Як правило, ви можете повернутися до роботи або продовжити навчання під час діалізу, залежно від вашої індивідуальної медичної ситуації. Якщо ви проходите лікування в діалізному центрі, вам призначать план лікування, який відповідає вашому графіку роботи або навчання. Ще одна альтернатива - домашній гемодіаліз або перитонеальний діаліз, які дозволяють отримати більшу гнучкість у розкладі.

Чи є діаліз болючим?
Під час діалізу ви можете відчути щипок, коли кожна з голок потрапить всередину. Існують препарати, що спричиняють заніміння шкіри, та можуть допомогти. Інша частина вашої діалізної процедури не повинна бути болісною. Якщо це трапиться, повідомте працівника, щоб він міг це виправити.

Що я можу пити і їсти як пацієнт на діалізі?
Вам потрібно буде дотримуватися спеціальної дієти. Існують різні дієти для ПД та ГД пацієнтів. Зверніться за консультацією до свого нефролога.

Чи можу я займатися спортом?
Пацієнтам варто бути більш активними, оскільки спортивні вправи у розумній кількості допомагають вам залишатися здоровими та добре себе відчувати. У будь-якому випадку, зверніться за порадою до лікаря, перш ніж починати заняття спортом.

Пов’язаний матеріал
Насолоджуйтесь життям, незважаючи на хворобу

Насолоджуйтесь життям, незважаючи на хворобу.

Медсестра відвідує пацієнта, що знаходиться у лікарняному ліжку

Повний догляд при хронічних хворобах нирок.