Перейти до вмісту

Шкіра та дерматологія

Показання шкіри

Дерматологічні клінічні показання

Крім відомих показань звичайної пузирчатки, яка лікується методами терапевтичного аферезу, існує стійкий і зростаючий інтерес до шкірних захворювань, пов'язаних з IgE, як нових претендентів на екстракорпоральне очищення. Показання до атопічного дерматиту представляють особливий інтерес, стан, коли пацієнти можуть отримати користь від адсорбції з метою видалення IgE.

Атопічний дерматит

Атопічний дерматит, або екзема, - це важкий стан шкіри, що включає алергічні гіперчутливі реакції і, в більшості випадків, характеризується надмірним осадженням імуноглобуліну типу Е у клітинах шкіри. Поширеність атопічного дерматиту оцінюється у 15–30% у дітей та 2–10% у дорослих. Він часто починається в дитячому віці і може бути пов’язаний з алергічною астмою та ринітом. При важких формах може бути уражено понад 30% поверхні тіла, що суттєво впливає на якість життя.1 Топічні мазі, фізіотерапія та імунодепресивні засоби є стандартними варіантами лікування. У важких випадках використання імуноадсорбційних методів для видалення IgE також виявилося клінічно ефективним.2

Пухирчатка звичайна

Для аутоімунних порушень, що є причиною появи пухирів, характерні аутоантитіла, спрямовані проти структурних білків шкіри та/або слизових оболонок. У пухирчатки аутоантитіла націлені на десмоглеїни 1 і 3. У групі пемфігоїдів розпізнаються варіанти колагену та ламініну. Пацієнти, хворі на пухирчатку, особливо важко піддаються лікуванню, і у значній кількості випадків стандартні схеми не здатні повноцінно контролювати захворювання.

Пацієнти, стійкі до терапії, здебільшого погано реагують на існуючі імуносупресивні фармацевтичні методи лікування. Імуноадсорбція, з іншого боку, забезпечує безпечне та ефективне лікування, яке звільняє організм від аутоантитіл протягом декількох днів та стимулює помітно прискорений процес загоєння. Це також було продемонстровано в кількох дослідженнях.1,3

Інші показання

На додаток до вищезазначених показань, терапевтичний аферез може потенційно застосовуватися для лікування наступних захворювань:1,3

  • Листоподібна пухирчатка
  • Бульозний пемфігоїд
  • Гестаційний пемфігоїд
  • Вроджений бульозний епідермоліз
Супутні продукти

1. WHO, Bieber T. N Engl J Med Apr. 2008 (ВООЗ, Бібер Т. Медичний журнал Нової Англії, квіт. 2008); 358: 142. Meyersburg D, Schmidt E, Kasperkiewicz M, Zillikens D. Immunoadsorption in dermatology (Мейєрсбург Д., Шмідт Е., Касперкевич М., Ціллікенс Д. Іммуноадсорбція в дерматології). Therapeutic Apheresis and Dialysis Aug. 2012 (Терапевтичний аферез та діаліз, серп. 2012 року); 16(4): 311-20.

2. Lupinek C et al, Extracorporeal IgE Immunoadsorption in Allergic Asthma (Лупінек С та ін. Екстракорпоральна імуноадсорбція IgE при алергічній астмі): Safety and Efficacy, EBioMedicine, Mar. 2017 (Безпека та ефективність, EBioMedicine, березень 2017 р.); 17: 119-33.

3. Eming R, Hertl M. Immunoadsorption in pemphigus (Емінг Р., Гертл М. Імуноадсорбція у випадку захворювання на пухирчатку). Journal of Clinical Apheresis (Журнал клінічного аферезу) 2006; 39(7): 609-16.